Kupowanie domen. Pomysł na biznes?

Rynek usług i produktów elektronicznych rozwija się bardzo prężnie. Internet natomiast jest właściwie zbiorem stron, a te – muszą mieć własne domeny. Każdy nowy serwis, blog czy nawet zaplecze pozycjonerskie to oddzielna strona, a więc i domena. Nic dziwnego, że od lat istnieją portale zajmujące się ściśle sprzedażą domen – na rynku pierwotnym i wtórnym. Na domenach mogą zarobić nawet prywatni inwestorzy. Czy jednak jest to dobry pomysł?

Najprościej można powiedzieć, że tak. Choć handel domenami wymaga nieco cierpliwości, trochę wyczucia, a także… uczciwości. Zacznijmy od tej ostatniej. Otóż dobrym pomysłem dla wielu początkujących handlarzy wydaje się to, by kupować domenę, która najprawdopodobniej niedługo będzie miała być zarejestrowana przez wybraną firmę. Wiesz, że powstaje marka o nazwie ABC? W takim razie kupujesz ABC.pl i czekasz aż przedstawiciel firmy złoży Ci ofertę kupna. Niestety taka taktyka może się okazać bardzo chybiona.

Okazuje się, że nie wszyscy przedsiębiorcy są skłonni do podobnych „zabaw”. Zwłaszcza, jeśli podejrzewają, że specjalnie kupiłeś domenę wcześniej. Wówczas sprawa może nawet trafić do sądu, a zamiast wysokich przychodów, zostaniesz obciążony kosztami postępowania, które zapewne przegrasz.

Dobrym pomysłem może być natomiast wykupowanie domen, które po prostu wydają się interesujące. Jeśli np. wolna byłaby domena komputery.pl, możesz w nią zainwestować. Może niebawem zgłosi się znany producent z ofertą kupna. Zdarzały się już podobne transakcje liczone w milionach dolarów.

http://www.bisnode.pl/blog/