Co powiesz na barter?

http://www.bisnode.pl/blog/poznaj-silne-polskie-marki-mokate/

Czym jest barter? To najbardziej piewotna forma wymiany handlowej, czyli wymiana towarowa. Zanim powstał pieniądz, właśnie w ten sposób robiono interesy. Produkowane przez siebie dobro możesz po prostu wymienić na inne, jeśli z drugą stronę uda Ci się porozumieć odnośnie równowartości wymiany.

Barter nie jest jednak reliktem przeszłości, ale techniką wciąż obecną. Po co dokonywać transakcji gotówkowych i wzajemnie płacić sobie za produkty? Jeśli znasz kogoś, kogo towarów lub usług potrzebujesz, a on korzysta z tego, co Ty produkujesz lub sprzedajesz – warto zdecydować się na umowę barterową.

Barter nie tylko nie jest przestarzały, ale wręcz powraca do łask. Użyteczny w tym obszarze okazuje się również Internet. Otóż w sieci powstało wiele portali, które zrzeszają przedsiębiorców chętnych do tego rodzaju transakcji. Serwisy online ułatwiają zdobywanie partnerów, bo niwelują ograniczenie przestrzeni. Przynajmniej częściowo, bo może się zdarzyć, że nie jesteś w stanie dostarczyć towaru czy usługi na dużą odległość. To już jednak zależy od specyfiki Twojej działalności, którą sam znasz najlepiej.

Poza barterem, można skorzystać także z innych form transakcji bezgotówkowych. Zwykle opierają się one na płatności tzw. kryptowalutami lub przy pomocy punktów, które można zebrać na danym portalu i wykorzystać w jego ramach. Trochę wprawdzie przypomina to transakcje gotówkowe, jednak cała transakcja ma formę tylko wirtualną i punkty nie mogą być wymienione na „żywy” pieniądz.